Kayıt Ol

Giriş

Şifremi Kaybettim

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre gönderilecek.

Giriş

Kayıt Ol


Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.Morbi adipiscing gravdio, sit amet suscipit risus ultrices eu.Fusce viverra neque at purus laoreet consequa.Vivamus vulputate posuere nisl quis consequat.

Bayan Kuaför Malzemeleri

Bayan Kuaför Malzemeleri

Bayan Kuaför Malzemeleri hakkında

Güzellik algısı yüzyıllardır değişerek hayatımızda bir şekilde yer aldı ve almaya devam ediyor. Mısırda Kleopatranın saç kesimi ve sürmeleri zaman ilerlese de hala tercih ediliyor. Saç şekillendirme modanın değişmesi ile geçmişten günümüze birbirini takip ederek değişmektedir. Modayı takip etmek, anlık değişimler ve buna uyum sağlayabilmek saç malzemelerinin kullanışlılığı ile doğru orantıdadır. Saçtaki tercih değişimleri, dünyadaki saç trendleri kuaförlerde kuaför malzemelerinin çeşitliliğinin komplike kullanıma doğrultmuştur. Özellikle bayan kuaförü olarak hizmet veren işletmelerde gerekli malzeme altyapısı olmalıdır. Kuaför malzemeleri denilince akla saç şekillendirme ürünleri, yüz bakım ürünleri, el ve ayak ürünleri, vücutta istenemeyen tüylerden kurtulmak için kullanılan malzemeler gibi bir sürü ürün gelmektedir.

Üretilen bayan kuaför malzemeleri tamamen kullanım şartlarını en iyi şekilde karşılayacak yapıda üretilmelidir. En önemli noktalardan biri de hijyendir. Ekipmanların hijyen açısından da son derecede hızlı temizlenebilir olması gerekir.
Bayan kuaförlerinde kullanılan malzemeler geçmişten günümüze geldiğinde zordan kolaya doğru bir skalada yer almaktadır. Aşağıda eski zamanlarda bayan kuaföründen bir kare yer alıyor.

1- Eski zamanlarda bayan kuaföründen bir kare

1- Eski zamanlarda bayan kuaföründen bir kare

Günümüzde ise birçok saç şekillendirici ürünler, taraklı fön makineleri ve kuaförler için hazırlanan profesyonel saç bakım ürünleri ile saçlara kolay ve pratik şekilde bakım yapmak mümkün hale gelmiştir. Bayan kuaförü dediğimizde aklıma sadece saç gelmesin, bunun yanı sıra manikür, pedikür, ağda, makyaj gibi birçok ihtiyaca yönelik malzeme değişimi kolaylık sağlamaktadır.

2- Klasik manikür-pedikür seti

2- Klasik manikür-pedikür seti

3- Modern manikür-pedikür seti

3- Modern manikür-pedikür seti

Yukarıda görülen Resim 2’de klasik manikür-pedikür seti ile Resim 3’ de modern set arasındaki maliyette değişiklik göstermektedir. Manikür &pedikür işlemlerinin yanı sıra son zamanlarda oldukça trend olan takma tırnak için de gereken oje, jel, pamuk, temizleme ürünleri ve kalıcılığını sağlamak için ısı verilen makinalar da bayan kuaför malzemeleri arasında yer almaktadır. Bayan kuaförlerinde özel eğitim ve malzemelerle gerçekleştirilen bu alanda malzeme seçimi kesinlikle sağlık açısından zararlı olmamalıdır.
Kuaför malzemeleri kaliteli malzemelerden üretilmelidir. Kaliteli malzeme neden bu kadar önemli derseniz, kullanılacak ürün veya malzeme bir kişi için geçerli olmayacak günde birçok defa aynı ürünle aynı işlem uygulanabilir. Bu da ürünün yapısında kullanılan malzeme dayanıklılığına bağlıdır.
Bu yüzden özellikle bayan kuaför malzemelerini alırken ürünlerin maliyeti yüksek olabilir. Ama bu sayede uzun yıllar aynı ürünü sorunsuz şekilde kullanmanıza yardımcı olacaktır. Her ne kadar Uzakdoğu ülkelerinin ürettiği ucuz kuaför malzemeleri cazip gelse de maalesef tatsız deneyimler sonucu kaliteli malzemeye sahip ürünlere yönelme olmuştur.

Kuaför mesleğinde özellikle yoğun dönemlerde dinlenme şansı neredeyse yoktur. Müşterilerin ardı ardına işlemlere alınması işlem farklılığı, saç kesme, saç boyama, manikür, pedikür, makyaj, gibi ihtiyaçlar bir kuaförün ya da çalışanlarının işletmeden uzak durma ihtimalini ortadan kaldırmaktadır. Bu zamanlarda özellikle kuaför makine parkının ve araç gereçlerin internet üzerinden sipariş verilmesi kuaförler için büyük avantaj sağlayacaktır. Ekipman parkını geliştirmemek veya işi kolaylaştıracak malzeme ve ürünleri takip ederek almamak bu sektörde iş kaybına neden olabilir. Kuaför için müşteri ve imaj kaybı da meslekte kabul edilebilir bir konu değildir.
Genel ve temel bayan kuaför malzemeleri çeşitlerine göz attığımızda başta olmazsa olmaz makas, saç fırçası, tarak ve fön makinesi yer alıyor. Makas, tarak ve benzeri ürünlerin değişimi her ne kadar kolay olsa da müşteri memnuniyeti için kaliteli seçim yapmakta fayda var. Bu kadar çok tarağa ne gerek var dediğinizi duyar gibiyim! Bu kadar farklı tarak olmasının nedeni farklı tipteki saçlara farklı işlemler uygulanırken doğru tarakla işlem yapılabilmesidir. Aksi taktirde kabarık ve kıvırcık saçı elinizde sadece ince ve küçük bir tarakla taradığınızı düşünün, hem müşteri memnuniyeti kaybı hem de zaman kaybı yaşanacaktır. Kuaförlerdeki saç kurutma makinalarına baktığımızda ise dikkat ederseniz yüksek wattlı makinalar tercih edilmektedir. Bunun nedeni de yapılan işlemlerden en iyi şekilde verim alabilmektir. Bu yüzden evde yaptığımız aynı işlemler aynı performansı bize vermeyebilir.

5- Saç tarak seti

5- Saç tarak seti

4- Saç makas seti

4- Saç makas seti

 
Ardından işlem için kullanılacak şampuan kalitesi ve sonrasında kurutma için başta havlu temel gereksinimlerdir. İşleminiz ister kesim ister saç kaynak ister topuz olsun işlem sonrası saça uygulanacak sprey, krem veya bakım yağı kullanılması önemlidir.

kuaförlerinde en çok kullanılan malzemeler arasında fön fırçaları, boya fırçaları, saç pensleri ve tezgah üstü ekipmanlar yer almaktadır. Bunun yanı sıra bayan kuaförlerinde kullan at ürünlerde zamanla yarışan kuaför işletmeleri için büyük destek sağlamıştır. Kullan at malzemelerinden kasıt eldivenler, manikür ve pedikür için kullanılan terlik kağıt havlu, ağız maskesi, pamuk, boyun bandı, tırnak törpüsü, törpü zımparası gibi malzemelerdir. Malzemelerin kullan at olması müşteri hijyeni açısından tavsiye edilen ve kullanılması gereken malzemeler arasında yer alıyor.
Bayan kuaförlerinde saçtan sonra en çok işlem yapılan alan makyajdır. Bayan kuaför malzemeleri yüzde kalıcı hasar bırakmaması için kaliteli ve güvenilir malzeme seçimine dikkat edilmelidir. Aksi taktirde yüzde kalıcı hasarla neden olabilir. Makyaj malzemelerinde ki geniş renk skalası ve uygulama için kullanılan fırçalar da aynı özenle seçilmelidir.

6- Bayan Kuaför Malzemeleri

6- Bayan Kuaför Malzemeleri

7- Makyaj malzemeleri

7- Makyaj malzemeleri

8- Makyaj Fırçaları

8- Makyaj Fırçaları

Yukarıda Resim 6, Resim 7 ve Resim 8’ de de gördüğünüz gibi birçok ürün yer alıyor. Bunun dışında farklı teknikler de kullanılıyor. Özellikle son zamanların modası haline gelen doğal makyaj için daha az ürün ve daha az makyaj malzemesi ile doğal görünüm yakalanmaya çalışılıyor. Bunu yaparken de tek makyaj ürününden yararlanıldığı sıkça profesyonel makyaj uzmanlarından açıklanıyor.

Kuaför malzemelerinden detaylarından bire bir tanıtımlarını yapabiliriz. Kuaför malzemelerini genele indirgersek üç başlık altında toplanacaktır.
1.Demirbaş Grubu
2.Ekipmanlar
3.Sarf Malzemeleri
Demirbaş grubundan kastedilen kuaför tezgah, koltuk, makyaj koltuk ve malzemeleri, ağda yatakları, tabureler, kimazonlar, mizempli, boya arabaları, makyaj tezgahları, sterilize cihazları yer almaktadır.
Ekipmanlarda; işlemleri kolay ve en iyi şekilde yapmayı sağlayan makineler yer alıyor.
Traş makinelerinden, fön makinalarına, saç düzleştiriciler, usturalar, makaslar, taraklar, saç şekillendiriciler yer alıyor. Ekipmanlar arasında traş makinesi veya usturalar dikkatinizi çekmiş olabilir. Bayan kuaföründe bunların kullanılması sizi şaşırtmış olabilir. Ama unutmayın ki artık saç kesim tarzları ve teknikleri de değişti. Özellikle kuru saç kesiminde kullanılan traş makineleri saçların daha gür görünmesini sağlıyor.
Üçüncü kategoride yer alan sarf malzemeleri arasında da saç krem ve şampuanları, saç köpüğü, jöle, saç spreyi, fön suyu, toka & firkete & pens, boya naylonu, vigo yer almaktadır.
Bir bayan kuaför salonunda zengin çeşit ve detay barındıran komplike malzemeler hem kuaförü hem de müşteriyi oldukça memnun eder. Bayan kuaför malzemeleri için azalması, bitmesi ve yeniden tedarik edilmesi bir süreçtir. Bu süreçte malzemelerin eksiksiz bir şekilde işletmede yer alması önemlidir. Zaman içerisinde kullanılan temel malzemelerin değiştirilmesi, yenilenmesi veya onarılması gerekebilir. Kuaförlerin dikkat etmesi ve özen göstermesi gereken bir nokta da budur.

Hakkında kuaforisimleri

Leave a reply